Молиялаштириш учун зарур маблағлар ҳисоб-китоблари Қўмита, Молия вазирлиги, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ва бошқа масъул идоралар томонидан тайёрланади.
iii. Аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш
20. Аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш даврида Қўмита:
аҳолини рўйхатга олишни ўтказишнинг миллий ва халқаро тажрибаларига, шунингдек, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг бу соҳадаги тавсияларига мувофиқ аҳолини рўйхатга олиш бўйича услубий ва қўлланма материаллар, рўйхатга олиш варағи шаклларини ишлаб чиқади;
аҳолини рўйхатга олиш варағи шаклларидаги маълумотларни киритиш, қайта ишлаш ва якуний маълумотларни ўз вақтида олиш бўйича автоматлаштирилган ахборот тизими ишлаб чиқилишини ташкил қилади;
аҳолини рўйхатга олиш ҳужжатларини чоп этиш, моддий-техник таъминот воситаларини тайёрлаш (сотиб олиш) ва уларни ўз вақтида ҳудудларга етказиб бериш ишларини ташкил этади.
21. Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси аҳолини рўйхатга олиш иштирокчиларини асосий ва синов тариқасидаги аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш учун зарур картографик материаллар билан таъминлайди.
2022 йил аҳолини рўйхатга олиш учун картографик материаллар ўз ичига қуйидагиларни олади:
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг янгиланган маъмурий-ҳудудий хариталари;
туман ва шаҳарлар маъмурий-ҳудудий хариталари;
шаҳарлар, шаҳарчалар, қишлоқ аҳоли пунктлари ва маҳаллаларнинг схематик режалари.
22. Маҳаллий давлат ҳокимияти органлари:
маъмурий-ҳудудий бирликлар рўйхати ва чегараларини, аҳоли пунктлари номлари, хонадон ва уйлар рақамларини мавжудлигини таъминлайди, шунингдек хонадон ва уйларда яшовчи аҳоли сонига аниқлик киритади;
ҳудудларнинг аҳолиси сонидан келиб чиқиб, белгиланган тартибда рўйхатга олиш, инструкторлик ва ҳисоб участкаларига бўлинишини таъминлайди ҳамда уларнинг фаолиятини ташкил этади;
аҳолини рўйхатга олиш ишларига жалб этиладиган ходимларни белгиланган талаблар асосида танлайди ва рўйхатини шакллантиради;
аҳолини рўйхатга олиш ишларини бажаришга жалб этиладиган шахсларнинг ўқиши ва ишлаши учун яроқли бўлган, рўйхатга олиш варағи шакллари ва бошқа рўйхатга олиш ҳужжатларини сақлаш шароитига эга бўлган бино ва хоналар, шунингдек зарур транспорт воситалари ажратилишини таъминлайди.
23. Бинолар ва хоналарни танлашда аҳоли пунктларининг қулай жойлашишидан (бир бирига узоқ ва яқинлигидан) келиб чиқиб, битта бинога ушбу рўйхатга олиш участкасига киритилган рўйхатга олиш ва инструкторлик участкаларини жойлаштириш, шунингдек, рўйхатга олиш участкаси жойлашган бинода тегишлилиги бўйича битта инструкторлик участкаси жойлаштирилиши ҳам мумкин.
24. Аҳолини рўйхатга олишни ўтказишнинг ташкилий режаси (кейинги ўринларда - ташкилий режа) туманлар (шаҳарлар), Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри бўйича алоҳида тузилади.
Ташкилий режаларни тузиш жараёнида ўртача юкламаларни ҳисобга олган ҳолда ҳисоб, инструкторлик ва рўйхатга олиш участкаларига бўлинади.
Рўйхатга олиш участкаларининг чегаралари ҳар бир рўйхатга олиш участкасига тўғри келадиган юкламани (қишлоқ жойларда ўртача 8750 киши ва шаҳар жойларда ўртача 11250 киши) ҳисобга олган ҳолда маъмурий-ҳудудий бўлиниш яхлитлигини (туман ёки шаҳар даражасида) сақлаш шарти билан белгиланади.
Рўйхатга олиш участкалари ҳар бир инструкторга тўғри келадиган юкламани (қишлоқ жойларда ўртача 1750 киши ва шаҳар жойларда ўртача 2250 киши) ва аҳоли пунктидаги аҳоли зичлигини ҳисобга олган ҳолда инструкторлик участкаларига бўлинади.
Инструкторлик участкалари ҳар бир рўйхатга олувчига тўғри келадиган юкламадан (қишлоқ жойларда ўртача 350 киши ва шаҳар жойларда ўртача 450 киши) келиб чиқиб, ҳисоб участкаларига бўлинади.
Ҳудудий комиссиялар ва республика комиссия қарорига асосан бориш қийин бўлган ва олис ҳудудларда ҳисоб участкасидаги аҳолининг сони ўртача 250 нафардан иборат бўлиши мезон сифатида олинади.
Айрим ҳолларда участкаларни тузишда рўйхатга олувчига тўғри келадиган ўртача юклама белгиланган нормалардан кам ёки кўп бўлиши мумкин.
Ҳисоб участкаси, инструкторлик ва рўйхатга олиш участкалари сонидан келиб чиқиб, рўйхатга олиш жараёнларига вақтинча жалб этиладиган ходимлар сони аниқланади.
Ташкилий режани тузишда кўзда тутилмаган ҳолатларни (бетоблик, бахтсиз ҳодисалар, юклатилган вазифаларни тўлиқ бажармаслик ва б.) ҳисобга олган ҳолда ҳисоб участкаси, инструкторлик ва рўйхатга олиш участкаларига вақтинча жалб этиладиган ходимлар умумий сонининг 10 (ўн) фоиз миқдорида иш ҳақи тўланмаган ҳолда заҳира ажратилади.
Кўзга тутилмаган ҳолатлар юзага келганда рўйхатга олиш жараёнларига заҳирадан жалб этилган ходимларга белгиланган тартибда иш ҳақи тўланади.
25. Туман ва шаҳарлар бўйича тайёрланган ташкилий режалар туман ва шаҳарлар ҳокимликлари ҳузуридаги ҳудудий комиссиялар томонидан тасдиқланади ва Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар статистика бошқармаларига тақдим этилади.
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри бўйича тайёрланган ташкилий режалар Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги ҳудудий комиссиялар томонидан тасдиқланади ва Қўмитага тақдим этилади.
Ҳудудлар бўйича тузилган ва тасдиқланган ташкилий режалар умумлаштирилган ҳолда республика комиссиясига тасдиқлаш учун киритилади.
26. Аҳолини рўйхатга олиш бўйича ахборот-тушунтириш ишларини (шу жумладан SMS-хабарнома, аудио ва видеореклама материаллари, нашрлар ва бошқаларни чиқариш орқали) ўтказиш аҳолини рўйхатга олишда фаол иштирок этишга тарғиб қилишга қаратилган бўлиб, Қўмита томонидан Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги билан ҳамкорликда (хизматлар бепул тарзда) амалга оширилади.
27. Рўйхатга олиш ишларини ташкил этиш ва ўтказилишини мувофиқлаштириш, ҳудудлар даражасида ўзаро ҳамкорликни таъминлаш маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан тузилган 2022 йилда аҳолини рўйхатга олишни ўтказишга кўмаклашиш бўйича ҳудудий комиссиялар томонидан амалга оширилади.
Республика комиссияси, масъул вазирлик ва идоралар, Тошкент вилояти ва Тошкент шаҳар, туманлар (шаҳарлар) ҳокимликлари ҳудудий статистика органлари билан ҳамкорликда синов тариқасидаги аҳолини рўйхатга олиш материалларини тайёрлаш ва ўтказишни амалга оширади.
Қўмита синов тариқасидаги аҳолини рўйхатга олиш ходимларини рўйхатга олиш ҳужжатлари билан таъминлаш, дастурий таъминотни ишлаб чиқиш, рўйхатга олиш материалларини қайта ишлаш ва таҳлил қилишни амалга оширади.
IV. Рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга жалб қилинган ходимлар тоифалари
28. Рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга қуйидаги тоифадаги ходимлар жалб қилинади:
республика даражасида – Қўмита марказий аппарати ҳамда қўмита ҳузуридаги Кадрлар малакасини ошириш ва статистик тадқиқотлар институти ходимлари;
ҳудудий даражада – Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар статистика бошқармалари ходимлари ҳамда шартнома асосида вақтинча жалб этиладиган бирламчи маълумотларни электрон базага киритиш марказлари ходимлари;
туманлар (шаҳарлар)да – туман ва шаҳар статистика бўлимлари ходимлари ва шартнома асосида вақтинча жалб этиладиган туман ва шаҳар рўйхатга олиш бўлимлари ҳамда рўйхатга олиш участкаси, инструкторлик ва ҳисоб участкалари ходимлари.
Меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар, қўлланма ва маълумотнома ҳужжатларини ишлаб чиқишда иштирок этиш, аҳолини рўйхатга олишни молиявий ва моддий-техник таъминлашда ҳисоб-китобларни тайёрлаш учун қўшимча равишда шартнома асосида мутахассислар жалб қилиниши мумкин.
29. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар, туманлар (шаҳарлар) ҳокимликлари аҳолини рўйхатга олиш учун жалб этиладиган шахсларни белгиланган талаблар асосида танлаб олади ва рўйхатини шакллантиради.
Аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга жалб этиладиган шахслар рўйхати Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги ҳудудий комиссиялар томонидан тасдиқланади.
30. Аҳолининг айрим тоифаларига нисбатан шахсга доир маълумотларни йиғиш жараёнларига вақтинча жалб этиладиган шахслар рўйхати тегишли ташкилотлар раҳбарлари томонидан шакллантирилади.
31. Рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш жараёнида қўмитанинг ҳудудий статистика органлари томонидан Ўзбекистон Республикаси ҳудуди шартли равишда уй-жой рўйхатини тузиш участкаларига бўлинади, бунда участка чегаралари ўртача 700 та уй-жойлар қамраб олинади.
Уй-жой рўйхатини тузувчилар сонини шакллантиришда кўзда тутилмаган ҳолатларни (бетоблик, бахтсиз ҳодисалар, юклатилган вазифаларни тўлиқ бажармаслик ва б.) ҳисобга олган ҳолда асосий таркибга қўшимча равишда иш ҳақи тўланмаган ҳолда 5 (беш) фоиз миқдорида захира ажратилади.
Ҳар бир уй-жой рўйхатини тузиш участкаларига уй-жой рўйхатини тузувчилар бириктирилади. Уй-жой рўйхатини тузувчилар фаолиятини туман рўйхатга олиш бўлими бошлиғи назорат қилади.
32. Уй-жой рўйхатини тузувчилар 2021 йил 1 августдан 1 сентябргача бўлган даврда махсус ўқитилади ҳамда бино ва уй-жойлар рўйхатини тузиш учун жалб этилади.
Уй-жой рўйхатини тузувчилар ўз участкасини хатловдан ўтказиш давомида респондентлар яшайдиган (вақтинча бўлиб турган) ёки яшаши мумкин бўлган барча бинолар рўйхатини аниқлайди, картографик материалларни текширади, уларга тегишли белги қўяди ва зарур ҳолларда ўзгартиришлар киритади.
33. Уй-жой рўйхатини тузувчиларни статистика органлари, уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш ташкилотлари, кадастр идоралари ва бошқа тегишли ташкилотлар ходимлари орасидан танлаб олиш туман ва шаҳар ҳокимликлари томонидан ҳудудий статистика органлари билан биргаликда шартнома асосида амалга оширилади.
34. Рўйхатга олиш, инструкторлик, ҳисоб ва стационар участкалар ишини ташкил қилиш учун шартнома асосида қуйидаги ходимлар жалб қилинади:
2022 йил 25 октябрдан 1 декабргача – аҳолидан сўров ўтказиш йўли орқали рўйхатга олишни амалга оширувчи рўйхатга олувчи ходим;
2022 йил 10 октябрдан 12 декабргача – рўйхатга олувчилар ишини назорат қилувчи назоратчи инструктор (супервайзер) ходим;
2022 йил 10 октябрдан 2023 йил 2 январгача – инструкторлар (супервайзерлар) ишини назорат қилувчи ходимлар (рўйхатга олиш участкаси бошлиғи ва унинг ўринбосари);
2021 йил 1 июндан 2023 йил 1 мартгача – туман, шаҳар миқёсида аҳолини рўйхатга олиш ишларини назорат қилувчи ходимлар (туман, шаҳар аҳолини рўйхатга олиш бўлими бошлиғи ва унинг ўринбосари);
2021 йил 1 июндан 2023 йил 2 январгача – туман, шаҳар миқёсида аҳолини рўйхатга олиш ишларини мувофиқлаштиришни амалга оширувчи ходим (рўйхатга олиш бўлими бош мутахассиси);
2022 йил 1 декабрдан 2024 йил 31 декабргача – вилоят миқёсида аҳолини рўйхатга олишнинг бирламчи маълумотларини электрон базага киритилишини назорат қилиш бўйича жалб этилган ходимлар (бирламчи маълумотларни электрон базага киритиш маркази бошлиғи);
2022 йил 1 декабрдан 2023 йил 29 декабргача – вилоят миқёсида аҳолини рўйхатга олишнинг бирламчи маълумотларини электрон базага киритиш бўйича операторлар ишини назорат қилувчи ходим (операторлар гуруҳи бошлиғи);
2022 йил 1 декабрдан 2024 йил 31 декабргача – вилоят миқёсида аҳолини рўйхатга олиш ҳужжатларини сақлашни амалга оширувчи ходимлар (ҳужжатларни сақлаш диспетчери);
2023 йил 1 январдан 29 декабргача – аҳолини рўйхатга олиш варағи шаклаларидаги бирламчи маълумотларни электрон базага киритувчи ва унинг мантиқий назоратини амалга оширувчи ходимлар (операторлар).
35. 2022 йилда аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга жалб қилинган шахслар билан ҳудудий статистика бошқармалари қуйидаги шартномаларни тузади:
муддатли меҳнат шартномаси – туман, шаҳар миқёсида аҳолини рўйхатга олиш ишларини амалга ошириш учун жалб этилган рўйхатга олувчи ходимлар (туман (шаҳар) рўйхатга олиш бўлимлари бошлиылари ва унинг ўринбосарлари, бош мутахассислар) ва бирламчи маълумотларни электрон базага киритиш маркази ходимлари (марказ бошлиқлари, операторлар гуруҳи бошлиқлари, операторлар, ҳужжатларни сақлаш диспетчерлари) билан;
фуқаролик-ҳуқуқий тусдаги шартнома (пудрат шартномаси) – уй-жой рўйхатини тузувчилар, рўйхатга олувчилар, инструкторлар (супервайзерлар), рўйхатга олиш участкаси бошлиғи ва унинг ўринбосарлари билан.
36. 2022 йилда аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга ҳамда бирламчи маълумотларни электрон базага киритишга жалб қилинган шахсларни меҳнатига ҳақ тўлаш белгиланган тартибда амалга оширилади.
37. Рўйхатга олувчи ходимларга Қўмита томонидан тайёрланган махсус гувоҳнома берилади.
38. Аҳолини рўйхатга олиш жараёнларига вақтинча жалб этиладиган ходимларга махсус гувоҳномалар беришга ҳудудий статистика органлари масъул ҳисобланади.
39. Рўйхатга олувчи ходимларни ўқитиш мазкур Низомнинг 1-иловасига мувофиқ амалга оширилади.
40. Ўқитиш давомида қуйидагилар:
аҳолини рўйхатга олишнинг мақсад ва вазифалари, рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишни тартибга солувчи асосий меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар, рўйхатга олиш ҳужжатлари таркиби ва уни тўлдириш тартиби, шунингдек рўйхатга олувчи ходимларнинг вазифалари, ахлоқ нормаларини ўргатиш бўйича машғулотлар;
техника хавфсизлиги бўйича машғулотлар;
уй-жой рўйхатини тузувчилар томонидан шаҳар, шаҳар типидаги аҳоли пункти, қишлоқ аҳоли пунктларидаги уй-жойлар ва бинолар рўйхатини тузиш бўйича амалий машғулотлар;
респондентлар сўровни ўтказиш, келиб чиқадиган барча қийинчиликларни аниқлаштириш билан муаммоли масалаларни муҳокама қилиш бўйича амалий машғулотлар;
ўқитилган ходимларни маълумотларни ўзлаштирилганлиги бўйича назорат қилиш ишлари ташкил этилади.
41. Рўйхатга олувчи ходимлар ўқитилгандан сўнг махсус гувоҳнома ва кийим (нимча, шарф, бош кийим ва бошқалар бўлиши мумкин), рўйхатга олиш инструментлари (рўйхатга олиш варағи шакллари ва бошқа рўйхатга олиш ҳужжатлари, рўйхатга олиш варағи шаклларининг захира тўплами ва канцелярия буюмларини олиб юриш учун сумка) билан таъминланади.
42. Аҳолининг айрим тоифаларини рўйхатдан ўтказувчи ташкилотларнинг ваколат берган ходимлари ҳам рўйхатга олиш варағи шакллари ва бошқа рўйхатга олиш ҳужжатлари ҳамда канцелярия буюмларини олиб юришга мўлжалланган сумка билан таъминланади.
43. Ҳудудий ички ишлар органлари томонидан 2022 йил сентябрь ойидан кечиктирмаган ҳолда жиноятчилик кўп учрайдиган ҳудудлар ва тарбияси оғир оилалар тўғрисидаги маълумотлар ҳудудий комиссияларга тақдим этилади.
Олинган маълумотлар рўйхатга олиш ва ҳисоб участкалари бўйича гуруҳланади ҳамда рўйхатга олувчиларни ушбу манзиллар тўғрисида хабардор қилиш учун рўйхатга олиш участкалари бошлиғи ёки уларнинг ўринбосарларига тақдим этилади.
Ҳудудий ички ишлар органлари ва миллий гвардия ходимлари кўрсатилган манзиллар бўйича рўйхатга олувчиларга ҳамроҳлик қилиш учун ўзаро ҳамкорликда ишлар ташкил этади.
V. Аҳолини рўйхатга олиш дастури
44. Шахсга доир маълумотларни йиғишда фойдаланиладиган саволлар рўйхати Аҳолини рўйхатга олиш дастури (кейинги ўринларда – Дастур) ҳисобланади.
Аҳоли ва турар-жой тавсифларини олиш учун шахсга доир маълумотларни йиғиш Дастурга киритилган саволлар рўйхатига мувофиқ амалга оширилади.
45. Дастур қуйидаги саволларни ўз ичига олади:
фамилияси, исми, отасининг исми;
туғилган санаси ва жойи;
ёши;
жинси;
миллати;
фуқаролиги;
яшаш жойи (турган жойи);
тилларни билиши;
маълумоти;
никоҳ ҳолати;
болаларининг сони;
уй хўжалиги таркиби;
уй-жой шароитлари;
бандлиги;
яшаш учун маблағлар манбалари;
миграция (ички ва ташқи).
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарорига биноан Аҳолини рўйхатга олиш дастурига қўшимча равишда бошқа саволлар ҳам киритилиши мумкин.
46. Жавоблари давлат сирларига ва қонун билан қўриқланадиган бошқа сирга тааллуқли ахборотни ўз ичига олиши мумкин бўлган, фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини бузувчи саволлар киритилишига йўл қўйилмайди.
47. Қуйидагилар Дастур асосида ишлаб чиқилган 2022 йилда аҳолини рўйхатга олиш варағи шакллари ҳисобланади:
1-шакл “Турар жойнинг хусусиятлари ва унда яшовчилар рўйхати” (кейинги ўринларда - 1-шакл);
2-шакл. “Шахсга оид саволнома” (кейинги ўринларда - 2-шакл);
3-шакл. “Ўзбекистон Республикасига вақтинча келган чет эл фуқаролари учун саволнома” (кейинги ўринларда 3-шакл);
4-шакл. “Аҳолининг айрим тоифаларига нисбатан шахсга доир маълумотларни йиғиш бўйича саволнома” (кейинги ўринларда 4-шакл);
5-шакл. “Вақтинча турган жойи бўйича Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун назорат варақаси” (кейинги ўринларда 5-шакл).
VI. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олишни ўтказиш
48. Ўзбекистон Республикаси “Аҳолини рўйхатга олиш тўғрисида”ги Қонунининг 22-моддасига мувофиқ, Ўзбекистон Республикасида 2022 йилда аҳолини рўйхатга олишнинг дастури, рўйхатга олиш варағи шакллари, услубий қўлланмалари, меъёрий ва бошқа ҳужжатлари ҳамда аҳолини рўйхатга олиш усуллари синовдан ўтказилади. Шунингдек, аҳолини рўйхатга олишни ўтказишда иштирок этувчи ҳудудий статистика органлари ходимлари, ҳудудий комиссиялар аъзолари ҳамда бошқа вазирлик ва идораларнинг ходимлари аҳолини рўйхатга олиш жараёнларига тайёргарликдан ўтказилади.
49. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олиш 2021 йилнинг 1-25 ноябрь кунлари Тошкент вилоятининг Юқоричирчиқ тумани ва Тошкент шаҳрининг Яшнобод туманида (кейинги ўринларда синов ўтказиладиган ҳудудлар) ўтказилади.
Синов тариқасида рўйхатга олишнинг аниқ пайти 2021 йил 1 ноябрь соат 00:00 дақиқа этиб белгиланади.
2021 йил 1 ноябрь соат 00.00 дақиқадан кейин содир бўлган демографик ҳолатлар натижалари рўйхатга олиш варағи шаклларига киритилмайди.
50. Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги йўқ шахсларнинг респондент ҳисобланиши ушбу Низомнинг 6-бандида келтириб ўтилган.
51. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олиш дастури ушбу Низомнинг 45-бандида келтирилган саволлардан ташкил топган.
52. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олиш жараёнларига жалб этиладиган ходимларга қуйидагилар киради:
давлат статистика органларининг ходимлари (рўйхатга олиш жараёнларини ташкилий-услубий таъминлаш);
уй-жой рўйхатини тузувчилар (шаҳар ва қишлоқ аҳоли пунктларидаги уйлар ва бинолар рўйхатини тузиш);
рўйхатга олувчилар (респондентлардан сўров ўтказиш);
инструктор, рўйхатга олиш участкаси ходимлари (рўйхатга олувчиларни назорат қилиш);
Ўзбекистон Республикасининг “Аҳолини рўйхатга олиш тўғрисида”ги Қонунининг 24-моддасида кўрсатилган аҳолининг айрим тоифаларини рўйхатдан ўтказувчи ташкилотлар ходимлари.
53. Синов тариқасида рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ишлари аҳолини рўйхатга олишга кўмаклашиш бўйича ҳудудий комиссиялар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, давлат статистика органлари, масъул вазирлик ва идоралар, шунингдек аҳолининг айрим тоифаларини рўйхатга олишга масъул бўлган ташкилот ва муассасалар томонидан амалга оширилади.
54. Қўмита миллий қонун ҳужжатлари ва халқаро тавсияларга мувофиқ синов тариқасида аҳолини рўйхатга олишни услубий ҳужжатлар билан таъминлайди.
55. Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси, унинг ҳудудий бўлинмалари, ҳудудий комиссиялар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ҳудудий статистика органлари билан биргаликда синов тариқасида аҳолини рўйхатга олиш иштирокчиларини зарур картографик материаллар билан таъминлайди.
56. Маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, ҳудудий комиссиялар синов ўтказиладиган ҳудудлардаги аҳоли пунктлари, кўчалар номлари, уй ва хонадон рақамларининг мавжудлиги ҳамда хонадонларда яшовчи аҳоли сонига аниқлик киритади.
57. Ҳудудий комиссиялар синов ўтказиладиган ҳудудлар аҳолиси сонидан келиб чиқиб, рўйхатга олиш бўлими, рўйхатга олиш участкаси, инструкторлик ва стационар участкалар, ҳисоб участкалари фаолиятини ташкил этади, шунингдек, ҳудудларни участкаларга бўлинишини таъминлайди.
58. Синов тариқасидаги рўйхатга олишни ўтказишнинг ташкилий режасини тузиш ушбу Низомнинг 24-бандига мувофиқ амалга оширилади.
59. Синов ўтказиладиган ҳудудлардаги туман ҳокимиятлари ушбу Низомнинг 22-бандига мувофиқ зарур транспорт воситалари ҳамда қўриқланадиган бинолар ажратилишини таъминлайди.
60. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олишни ўтказиш учун рўйхатга олувчи ходимлар маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан белгиланган талаблар асосида танлаб олинади ва уларнинг рўйхати ҳудудий комиссиялар томонидан тасдиқланади ҳамда қуйидаги махсус ўқишлардан ўтказилади:
уй хўжаликларининг манзилларини текшириб чиқиш бўйича (Қўмита ходимлари синов ўтказиладиган ҳудудлардаги туман статистика бўлими ходимларини ўқитади);
синов тариқасидаги рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича (Қўмита ходимлари Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти статистика бошқармалари ходимларини, шунингдек аҳолининг айрим тоифаларини рўйхатдан ўтказишга масъул бўлган давлат бошқарув органлари ва ташкилотлар вакилларини ўқитади);
синов тариқасидаги рўйхатга олишни ўтказиш ва рўйхатга олиш ҳужжатларини тўлдириш, рўйхатга олиш ходимларини рўйхатга олиш буюмлари билан таъминлаш масалалари бўйича (Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти статистика бошқармалари ходимлари туман (шаҳар) рўйхатга олувчи ходимларни ўқитади).
61. 2021 йил августда уй-жой рўйхатини тузувчилар ўз участкалари ҳудудини тўлиқ айланиб чиқиш орқали барча уйлар ва бинолар рўйхатини шакллантиради.
Уй-жой рўйхатини тузувчилар картографик материалларни текширади ва зарур ҳолларда тегишли ўзгартиришлар киритиш учун кадастр идораларига таклиф киритади.
62. Аҳолининг айрим тоифалари яшайдиган муассасалар (ташкилотлар) рўйхати тегишли ташкилотлар билан биргаликда ҳудудий статистика органлари томонидан шакллантирилади.
Аҳолининг айрим тоифалари яшайдиган муассасаларда (ташкилотлар) яшовчи шахслар сони тўғрисидаги маълумотлар мазкур муассасалар томонидан 2021 йилнинг 1 сентябрига қадар ҳудудий статистика идораларига тақдим этилади.
63. Ҳудудий комиссиялар томонидан ҳудудлар аҳолини рўйхатга олиш, инструкторлик ва ҳисоб участкаларига бўлиб чиқилади ҳамда ташкилий режа тайёрланади.
64. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга жалб қилинадиган ходимларга тўғри келадиган ўртача юклама ушбу Низомнинг 24-бандига мувофиқ аниқланади.
65. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олишни ўтказиш бошланишидан олдин синов ўтказиладиган ҳудудлардаги рўйхатга олиш участкаси ходимлари, инструкторлар (супервайзерлар) ва рўйхатга олувчилар белгиланган тартибда махсус гувоҳнома, сумка, рўйхатга олиш варағи шакллари ва канцелярия буюмлари билан таъминланади.
66. Уй-жой рўйхатини тузувчилар, рўйхатга олиш участкаси ходимлари фаолиятини - туман (шаҳар) аҳолини рўйхатга олиш бўлимлари, инструкторлар (супервайзерлар) фаолиятини - рўйхатга олиш участкаси ходимлари, рўйхатга олувчилар фаолиятини - инструкторлар (супервайзерлар) назорат қилади.
67. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олиш бошланишидан бир ой олдин ҳудудий комиссияларга жиноятчилик кўп учрайдиган ҳудудлар ва тарбияси оғир оилалар тўғрисидаги маълумотлар тегишли ҳудудий ички ишлар органлари томонидан тақдим этилади.
68. Синов тариқасидаги рўйхатга олишни ўтказиш муддатлари:
1-5 ноябрь кунлари – Интернет тармоғи орқали аҳолини рўйхатга олиш (Қўмитанинг расмий веб-сайти орқали, 5 кун);
6-10 ноябрь кунлари – рўйхатга олувчилар учун Интернет орқали рўйхатдан ўтган респондентлар ва уларнинг уй манзиллари рўйхатини шакллантириш (5 кун);
11-22 ноябрь кунлари – аҳолини рўйхатга олиш варағи шакллари асосида уйма-уй юрган ҳолда аҳолини рўйхатга олиш (12 кун, фуқаролик-ҳуқуқий тусдаги шартномага мувофиқ);
23-25 ноябрь кунлари ҳар бир ҳисоб участкасидаги уй-жой манзилларининг 10 фоизини танланма равишда назорат кузатуви асосида ўрганиш (3 кун).
Рўйхатга олиш варағи шаклларини тўғри тўлдирилганини танланма назорат қилиш мақсадида инструкторлар стационар рўйхатга олувчилар билан биргаликда, назорат текшируви учун танланган хонадонларда қисқартирилган рўйхатга олиш варағи асосида аҳолини қайта рўйхатдан ўтказилади.
69. Яшаб турган хонадонида (жойида) рўйхатдан ўтишни истамаган респондентлар 11-22 ноябрь кунлари инструкторлик участкаларига келиб рўйхатдан ўтишлари мумкин.
Инструкторлик участкаларида жойлашган стационар рўйхатга олувчилар республиканинг барча ҳудудларида соат 9.00 дан 18.00 гача фаолият олиб боради.
70. Рўйхатга олувчиларнинг кунлик иш вақти 8 соатдан ошмаслиги лозим.
71. Рўйхатга олувчилар белгиланган тартибда респондентларнинг яшаш жойи бўйича хонадонлар ва муассасалар (ташкилотлар) биноларига ташриф буюрган ҳолда сўров ўтказишни амалга оширади. Яшаб турган хонадонида (жойида) рўйхатдан ўтишни истамаган респондентлар инструкторлик участкаларида рўйхатга олинади.
72. Агар респондент яшаб турган хонадонида (жойида) рўйхатдан ўтишни истамаса, рўйхатга олувчи унга стационар рўйхатга олиш участкасига бориб рўйхатдан ўтишни таклиф этади ва участка манзилини беради.
Рўйхатга олувчи ушбу респондент манзили ҳақида инструкторни хабардор қилади, инструктор ушбу респондентнинг рўйхатга олишда иштирок этишини назорат қилади.
73. Рўйхатга олиш даврида инструкторлар (супервайзерлар) рўйхатга олувчилар томонидан сўров ўтказилган респондентлар сонининг кунлик қамровини назорат қилади ва маълумот тайёрлаб боради.
74. Рўйхатга олиш ва назорат текшируви тугагандан сўнг рўйхатга олиш ҳужжатлари қуйидаги тартибда тўлиқ топширилади:
рўйхатга олувчилар – инструкторларга (супервайзерларга);
инструкторлар (супервайзерлар) – рўйхатга олиш участкасига;
рўйхатга олиш участкаси – туман (шаҳар) рўйхатга олиш бўлимига;
75. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олиш материаллари Тошкент вилояти ва Тошкент шаҳар статистика бошқармаларида ташкил этилган бирламчи маълумотларни электрон базага киритиш марказларига юборилади.
76. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олиш жараёнида маълумотлар сифатли ва тўлиқ йиғилиши учун вақтинча жалб этиладиган ходимлар қуйидагиларга амал қилишлари лозим:
доимий яшаётган ва вақтинча бўлиб турган барча аҳоли тоифаларини ҳисобга олишда камчиликларга йўл қўймаслик;
битта шахснинг бир вақтнинг ўзида иккита ёки ундан кўп яшаш жойларида ҳисобга олиниш ҳолатларига йўл қўймаслик;
рўйхатга олиш варағининг бир ёки бир нечта саволларига жавоб бермаслик ҳолатларига йўл қўймаслик;
синов тариқасида аҳолини рўйхатга олиш ва назорат текшируви давомида респондентлар жавобларининг ўзаро мослиги.
77. Синов тариқасида аҳолини рўйхатга олишнинг якунлари бўйича қуйидаги ишлар амалга оширилади:
2022 йил 1 апрелга қадар 2022 йилда аҳолини рўйхатга олишнинг ташкилий-техникавий схемасини оптималлаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилади;
рўйхатга олиш дастури, рўйхатга олиш ҳужжатлари шакллари, рўйхатга олишни ўтказиш услублари, рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича асосий тадбирлари ҳамда фойдаланиладиган ахборот технологиялари синови натижалари таҳлил қилинади;
синов натижаларига кўра 2022 йилда аҳолини рўйхатга олиш дастури, услубий қўлланмалар ва меъёрий ҳужжатларга тегишли ўзгартиришлар киритилиши ҳамда маълумотларни қайта ишлаш усуллари ва аҳолини рўйхатга олиш якунларини шакллантириш зарурати юзасидан таклифлар ишлаб чиқилиши мумкин.
VII. Аҳолини рўйхатга олишни ўтказиш
78. 2022 йилда аҳолини рўйхатга олишни ўтказишда респондентлар сўрови қуйидаги муддатларда ташкил этилади:
6-10 ноябрь кунлари – Интернет орқали рўйхатдан ўтган респондентлар ва уларнинг уй манзиллари рўйхатини шакллантириш (5 кун);
23-25 ноябрь кунлари – ҳар бир ҳисоб участкасидаги уй-жой манзилларининг 10 фоизини танланма равишда назорат кузатуви асосида ўрганиш ўтказиш (3 кун).
79. Бориш қийин бўлган ҳудудларда аҳолини рўйхатга олиш ишлари аҳолини рўйхатга олиш жараёни бошланишидан 2 ой олдин ўтказилиши мумкин. Бориш қийин бўлган ҳудудларда аҳолини рўйхатга олиш ишларини олдинроқ ўтказиш бўйича ҳудудий комиссиялар томонидан республика комиссиясига таклифлар киритилади.
80. Агар респондент яшаб турган хонадонида (жойида) рўйхатдан ўтишни истамаса, рўйхатга олувчи унга стационар рўйхатга олиш участкасига бориб рўйхатдан ўтишни таклиф этади ва участка манзилини беради.
Инструкторлик участкаси 2022 йил 11-22 ноябрь кунлари республиканинг барча ҳудудларида соат 9.00 дан 18.00 гача фаолият юритади.
81. Рўйхатга олувчиларнинг кунлик иш вақти 8 соатдан ошмаслиги лозим.
82. Рўйхатга олиш участкаси ходимлари, инструкторлар ва рўйхатга олувчилар белгиланган тартибда махсус гувоҳнома, сумка, рўйхатга олиш варағи шакллари ва канцелярия буюмлари билан таъминланади.
83. Рўйхатга олиш даврида инструкторлар (супервайзерлар) рўйхатга олувчилар томонидан сўров ўтказилган респондентлар сонини кунлик назорат қилиб боради.
84. Аҳолини рўйхатга олишни ўтказишда рўйхатга олувчи ходимлар:
сўров ўтказишдан олдин ўзини таништириши, респондентга ўз гувоҳномасини кўрсатиши, ташриф мақсадини тушунтириши, шунингдек рўйхатга олишда иштирок этишнинг муҳимлиги, респондентларнинг шахсга доир маълумотлари махфийлиги таъминланиши ва сўров тахминан қанча вақт давом этиши тўғрисида маълумот бериши;
шахсга доир маълумотларни йиғиш жараёнида аҳолини рўйхатга олиш дастурида белгиланган саволлар рўйхатига риоя этиши, уларнинг мазмуни бузилишига йўл қўймаслиги;
рўйхатга олиш варағида келтирилган кетма-кетлик бўйича саволлар бериш, рўйхатга олиш варағида мавжуд бўлмаган саволларни бермаслиги;
2022 йилда аҳолини рўйхатга олиш варағи шаклларини тўлдириш бўйича Йўриқномада келтирилган тушунтиришлардан ташқари респондентга қулайлик яратиш мақсадида қўшимча равишда тушунтиришлар бериши;
хушмуомала бўлиш, бошқа шахсларнинг ўз мажбуриятларини бажаришига тўсқинлик қилмаслик ёки уларнинг ҳаёти, соғлиги ва мол-мулкига хавф солмаслиги, шунингдек статистика органлари обрўсига путур етказадиган ҳаракатлардан сақланиши;
шахсга доир маълумотларнинг махфийлигини таъминлаши ва уларнинг мазмунини ошкор қилмаслиги;
ўз ваколатларига мувофиқ ишларни тўлиқ, сифатли ва белгиланган муддатларда бажариши лозим.
85. Рўйхатга олувчилар инструктор (супервайзер), рўйхатга олиш участкаси ходимлари кўрсатмаларини ўз вақтида ва аниқ бажаради ҳамда бу борада бошқа рўйхатга олувчилар билан ҳамкорликда фаолият олиб бориши мумкин.
Рўйхатга олувчилар иш жараёнида юзага келадиган муаммолар ва уларнинг сабаблари бўйича инструкторга хабар беради, ҳамда имкон қадар мустақил равишда ушбу муаммоларни бартараф қилиш чораларини кўради.
Шунингдек, рўйхатга олувчилар зарурат туғилганда оилавий аҳволи, соғлиги ва бошқа кутилмаган ҳолатлар ҳақида инструкторга хабар беради.
86. Рўйхатга олувчилар мустақил равишда иш режасини тузади, зарур ҳолларда инструктор билан маслаҳатлашади, ўзига бириктирилган ҳудуддаги барча биноларни ҳисобга олган ҳолда сўров ўтказиш учун қулай бўлган йўналишни белгилаб олади.
Кун режасини тузишда рўйхатга олувчилар қуйидагиларни:
кам вақт сарф этиб, қисқа масофани босиб максимал миқдорда биноларни айланиб, рўйхатга олишни ўтказишни;
жиноятчилик кўп учрайдиган ҳудудлар ва тарбияси оғир оилалар бўлган хонадонларга Миллий гвардия ва ички ишлар органлари ходимлари билан биргаликда ташриф буюрган ҳолда, зарур хавфсизлик чораларини кўришни ҳисобга олади.
87. Агар рўйхатга олувчилар режадан сезиларли даражада ортда қолаётган бўлса, инструкторлар (супервайзерлар) ушбу ҳолатнинг сабабини аниқлаштиради ва зарур ҳолларда захира таркибидан рўйхатга олувчиларни жалб этилиши юзасидан қарор қабул қилади.
88. Рўйхатга олиш варағи шаклларини тўлдириш уй хўжалиги таркибини аниқлашдан бошланади.
89. Сўров давлат тилида ўтказилади. Давлат тилини билмайдиган респондентлар она тилида ёки эркин равишда танланган мулоқот тилида сўровдан ўтказилиши мумкин. Бунда рўйхатга олувчи ходимлар ушбу ҳудудда яшовчи ёки шу ҳудуднинг аҳолиси билан эркин мулоқот қила оладиган шахслар орасидан танланади.
Уй хўжаликлари шахсий ва жамоавийга бўлинади.
Шахсий уй хўжаликлари таркибига турар жой бинолари – уйлар, хонадонлар, ётоқхоналар, дала ҳовлилар ва бошқа яшаш учун фойдаланиладиган биноларда яшовчи шахслар киради.
Жамоавий уй хўжаликлари таркибига яшаш ва овқатланиш эҳтиёжлари турар жой ва хизматларни етказиб берувчи ташкилотлар томонидан қопланадиган шахслар киради. Бу ташкилотлардаги турар жой бинолари одатда барча яшовчилар учун умумий қулайликка эга (ювиниш хонаси, ошхона, ётоқхона ва бошқалар) бўлади.
Аҳолининг айрим тоифалари яшайдиган муассасалар (ташкилотлар) жамоавий уй хўжаликлари ҳисобланади.
Қуйидаги жойларда:
болалар интернатлари, тарбия муассасалари, “Болалар шаҳарчалари”да;
ижтимоий муассасаларда;
диний муассасаларда;
шифохоналар ва бошқа соғлиқни сақлаш ташкилотларида;
зўравонликдан жабрланган шахсларни реабилитация қилиш ва мослаштириш ҳамда ўз жонига қасд қилишнинг олдини олиш марказларида;
қамоқда сақлаш жойларида, тергов ҳибсхонасида, ахлоқ тузатиш муассасаларида ва махсус муассасаларда яшовчи (доимий ёки вақтинча) шахслар жамоавий уй хўжаликларида яшовчилар ҳисобланади.
Ушбу муассасаларда рўйхатга олиш ишлари уларнинг маъмуриятлари томонидан амалга оширилади.
Рўйхатга олувчилар ўзига бириктирилган ҳисоб участкаси ҳудудида жойлашган меҳмонхона туридаги муассасаларда рўйхатга олиш ишларини ушбу муассасанинг маъмурияти билан биргаликда амалга оширади.
Чақирув асосида муддатли ҳарбий хизматни ўтаётган ҳарбий хизматчилар, шунингдек контракт бўйича ҳарбий хизматга жалб этилган ҳарбий хизматчилар ва уларнинг ёпиқ ҳудудларда яшаётган оила аъзоларини (респондентларни) рўйхатдан ўтказиш ҳарбий қисм командири ёки у ваколат берган шахс томонидан амалга оширилади.
Ўзбекистон Республикасининг дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг халқаро ташкилотлар ҳузуридаги ваколатхоналари ходимлари бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ҳамда уларнинг ўзи билан бирга бўлган оила аъзолари, шу жумладан Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан халқаро ҳукуматлараро ташкилотлардаги квоталанган лавозимларга юборилган фуқаролар Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан рўйхатга олинади.
Аҳолини рўйхатга олишни ўтказиш муддати даврида яшаш жойида бўлмаган, вояга етмаган ёки муомала лаёқатига эга бўлмаган шахслар тўғрисидаги шахсга доир маълумотлар уларнинг уй хўжалигидаги вояга етган, муомала лаёқатига эга бўлган аъзолари томонидан маълум қилинади. Ўзига нисбатан васийлик ёки ҳомийлик белгиланган шахслар тўғрисидаги шахсга доир маълумотлар уларнинг васийлари ёхуд ҳомийлари томонидан маълум қилинади.
Респондент рўйхатга олиш варағидаги саволларга жавоб беришни рад этган ёки рўйхатга олишни ўтказиш даврида яшаш жойида (бинода) хонадонда ҳеч ким бўлмаган тақдирда рўйхатга олиш варағи шакллари фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидаги ёки маҳаллий давлат ҳокимияти органларидаги мавжуд маълумотлар асосида тўлдирилади.
Агар рўйхатга олувчилар ўз участкасида уйсизларга дуч келса, уларни 4-шакл бўйича рўйхатдан ўтказади ва ҳар бири учун 2-шаклни ҳам тўлдиради.
90. Аҳоли ҳисобининг тўлиқлиги ва ишончлилигини таъминлаш мақсадида 2022 йилнинг 23-25 ноябрь кунлари уч кун муддатда танланма равишда назорат кузатуви ўтказилади.
Назорат кузатуви барча ҳисоб участкалари бўйича 10 фоиздан кам бўлмаган қамров билан ўтказилади. Бунда, хонадонга ташриф буюрган ҳолда ва стационар участкаларда рўйхатга олинган респондентлар танлов асосида қамраб олинади.
Назорат кузатувидан сўнг тўлдирилган рўйхатга олиш варағи шакли рўйхатга олишни ўтказиш даврида тўлдирилган рўйхатга олиш варағи шакли билан солиштирилади ҳамда рўйхатга олиш тўлиқлиги ва рўйхатга олиш варағи шаклларини тўлдириш сифати текширилади.
91. Аҳолини рўйхатга олишнинг шахсга доир маълумотлари Ўзбекистон Республикасининг “Аҳолини рўйхатга олиш тўғрисида”ги Қонунининг 10-моддасига мувофиқ махфий бўлиб, респондентнинг розилигисиз ошкор этилмайди ва тарқатилмайди.
Шахсга доир маълумотларни йиғиш ва уларга ишлов бериш натижасида шакллантирилган йиғма статистик ахборот аҳолини рўйхатга олишнинг якуний маълумотларидир.
92. Рўйхатга олиш ва назорат кузатуви ўтказилгандан кейин рўйхатга олиш варағи шакллари билан тўлдирилган сумкалар қуйидаги тартибда топширилиши керак:
рўйхатга олувчи – рўйхатга олиш ишлари якунлангандан сўнг бир кун муддатда инструкторга;
инструктор – рўйхатга олувчилардан қабул қилиб олингандан сўнг уч кун муддат ичида рўйхатга олиш участкаси бошлиғига;
рўйхатга олиш участкаси бошлиғи – инструкторлардан қабул қилиб олингандан сўнг беш кун муддат ичида туман (шаҳар) рўйхатга олиш бўлими бошлиғига;
туман (шаҳар) рўйхатга олиш бўлими бошлиғи – рўйхатга олиш участкаси бошлиқларидан қабул қилиб олингандан сўнг беш кун муддат ичида ҳудудий статистика бошқармалари ҳузуридаги бирламчи маълумотларни электрон базага киритиш марказларига.