Митинг, йиғилиш ва намойишлар тўғрисида
1-модда. Ушбу қонуннинг мақсади
Ушбу Қонуннинг мақсади Ўзбекистон Республикаси фуқаролари томонидан митинг, йиғилиш ва намойишларни ташкил этиш ва ўтказиш билан боғлиқ муносабатларни тартибга солиш ҳисобланади.
2-модда. Митинг, йиғилиш ва намойишлар тўғрисидаги Ўзбекистон Респбликаси қонун ҳужжатлари
Митинг, йиғилиш ва намойишлар тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги ушбу Қонун ва бошқа қонун ҳужжатларидан иборатдир.
Агар Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномасида митинг, йиғилиш ва намойишлар тўғрисидаги қонун ҳужжатларида назарда тутилганидан бошқача қоидалар белгиланган бўлса, халқаро шартнома қоидалари қўлланилади.
Ушбу Қонун сиёсий партиялар ва бошқа диний ташкилотлар томонидан йиғилиш ва бошқа тадбирларни ташкил этиш ва ўтказилишида юзага келадиган муносабатларга нисбатан татбиқ этилмайди.
Оммавий тадбирларни ташкил этиш ва ўтказиш тартиби Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларида белгиланади.
3-модда. Асосий тушунчалар
Ушбу Қонунда қуйидаги асосий тушунчалар қўлланилади:
митинг – босма, кўргазма, аудиовизуал ва бошқа тарғибот материалларидан (плакат, варақа ва бошқа материаллар) фойдаланган ҳолда ижтимоий ахамияти долзарб масалалар юзасидан жамоатчилик фикрини ифодалаш учун фуқароларнинг белгиланган жойдаги оммавий иштироки;
йиғилиш – давлат органлари эътиборини жалб қилиш мақсадида, махсус ажратилган ва жиҳозланган жойда, ташвиқот материалларидан фойдаланмаган ҳолда, ижтимоий муҳим аҳамиятга эга бўлган масалаларни муҳокама қилиш учун фуқароларнинг биргаликдаги иштироки;
намойиш – бир гуруҳ фуқаролар томонидан тарғибот материалларидан фойдаланган ҳолда жамоатчилик кайфиятини ифодалаш орқали амалга ошириладиган ижтимоий фаолликнинг уюшган шакли ҳисобланади. Намойиш кўча юриши, пикет ёки флешмоб шаклида ўтказилиши мумкин.
кўча юриши – жамоатчилик эътиборини ижтимоий муҳим масалаларга қаратиш мақсадида, олдиндан белгиланган йўналишда пиёдалар йўли ёки кўчанинг (йўлнинг) ҳаракатланиш қисми, шохкўча ва майдонлари бўйлаб фуқароларнинг ташкиллаштирилган ҳаракатланишини назарда тутадиган намойиш шакли ҳисобланади;
пикет ўтказиш – ҳаракатсиз ва овоз кучайтирувчи техник воситалардан фойдаланмаган ҳолда пикет ўтказиладиган объект олдида бир ёки ундан ортиқ фуқаролар томонидан тарғибот материалларидан фойдаланган ҳолда ижтимоий муҳим фикрларни оммавий равишда ифода этилишини назарда тутадиган намойиш шакли ҳисобланади;
флешмоб – олдиндан режалаштирилган оммавий акция бўлиб, намойишнинг бир шакли ҳисобланади, унда катта гуруҳ жамоат жойида пайдо бўлади, олдиндан белгиланган ҳаракатларни (сценарий) бажаради ва кейин тарқалиб кетади;
Митинг, йиғилиш ва намойишлар ўтказиш регламенти –режалаштирилган митинг, йиғилиш ва намойиш тўғрисидаги маълумотлар (мақсади, вақти, жойи, иштирокчилар сони ва бошқа маълумотлар) қайд этилган ҳужжат.
4-модда. Митинг, йиғилиш ва намойишларни ташкил этиш ва ўтказишнинг асосий тамойиллари
Митинг, йиғилиш ва намойишларни ташкил этиш ва ўтказишнинг асосий тамойиллари қуйдагилардан иборат:
фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларининг устуворлиги;
қонунийлик;
ихтиёрийлик;
оммавийлик ва очиқлик;
тинч асосда ўтказилиши;
томонларнинг ўзаро жавобгарлиги.
5-модда. Митинг, йиғилиш ва намойишларни ташкил этиш ва ўтказиш билан боғлиқ чекловлар
Митинг, йиғилиш ва намойишларни ташкил этиш ва ўтказиш давомида қуйидагилар тақиқланади:
уларни конституцион тузумни тажовузкорлик йўли билан ағдариш, миллий, ирқий ёки диний адоватни қўзғаш, зўравонлик ва урушни тарғиб қилиш мақсадида ўтказиш;
давлат органлари ва ташкилотлар, корхона ва муассасаларнинг иш фаолиятига тўсқинлик қилиш;
шахснинг шаъни ва қадр-қимматини камситувчи атайин ёлғон маълумотларни қасддан тарқатиш;
митинг, йиғилиш ва намойиш ўтказиладиган ҳудудда транспорт воситаларидан фойдаланиш;
ниқоб ва улар шахсини визуал аниқлашни қийинлаштирувчи ва бошқа воситалардан фойдаланиш, шунингдек инсон ҳаётига тахдид солиши ва соғлиғига шикаст етказиши ҳамда атроф муҳитга салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган ўқотар қурол, ўқ-дорилар, портловчи моддалар ёки портлатувчи қурилмалар (шу жумладан, қўлбола), санчувчи ёки кесувчи предметлар ҳамда қурол сифатида фойдаланиш мумкин бўлган бошқа буюмларларни, тез аланга оладиган, ёнувчан, ўткир, кучли таъсир қилувчи, заҳарли моддалар, пиротехника буюмлари, радиоактив ва бошқа моддалар, буюмлар ҳамда маҳсулотларни ёнида олиб юриш ва ундан фойдаланиш;
алкоголь ичимликлар, гиёҳванд моддалар ёки бошқа моддалар таъсири остидаги маст ҳолатда уларда иштирок этиш, шунингдек спиртли ичимликлар, психотроп ва инсон иродаси ва ақлий фаолиятига таъсир кўрсатувчи бошқа моддаларни истеъмол қилиш.
Агарда олдиндан митинг, йиғилиш ва намойишларни ўтказишни тақиқлаш тўғрисида қарор қабул қилинган бўлса, уларни ўтказишда иштирок этишга даъват этиш орқали тарғибот юритиш, шунингдек митинг, йиғилиш ва намойишларни ўтказиш мақсадида ушбу Қонун билан тартибга солинмайдиган оммавий ва бошқа тадбирлардан фойдаланиш тақиқланади.
Қуйидаги ҳолатларда митинг, йиғилиш ва намойишларни ўтказиш тақиқланади:
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари вилоят, туман, шаҳар Кенгашлари депутатлигига сайловлар бошланишидан бир кун аввал ва сайлов куни сайлов участкаси ёпилгунга қадар;
референдум ўтказилишидан бир кун олдин ва сайлов участкаси ёпилгунга қадар;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматнинг алохида қарорлари асосида ўтказилаётган муҳим давлат аҳамиятига молик халқаро тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш давомида, улар ўтказиладиган шаҳар ва туманлар ҳудудларида.
2-боб. Давлат органларининг митинг, йиғилиш ва намойишларни ўтказиш соҳасидаги ҳуқуқлари ҳамда мажбуриятлари
6-модда. Маҳаллий ижро этувчи хокимият органларининг митинг, йиғилиш ва намойишларни ўтказиш соҳасидаги ҳуқуқлари ҳамда мажбуриятлари
Маҳаллий ижро этувчи хокимият органлари қуйидаги ҳуқуқларга эга:
ташкилотчи ва иштирокчилардан митинг, йиғилиш ва намойишларни ташкил этиш ва ўтказиш тартибига амал этилишини талаб қилиш;
митинг, йиғилиш ва намойишларни ўтказилишига мазкур Қонун талабларига асосан рухсат бериш (ёки тақиқлаш);
шахсларнинг соғлиги, ҳуқуқлари ва эркинликларига таҳдид туғилганда ёки жамоат тартибини бузилишига сабаб бўлувчи ҳолатлар юзага келганда ушбу митинг, йиғилиш ва намойишни тўхтатиш ёки тугатиш тўғрисида қарор қабул қилиш;
Маҳаллий ижро этувчи хокимият органларининг мажбуриятларига қуйдагилар киради:
митинг, йиғилиш ва намойишларни ўтказиш тўғрисидаги ариза ва унга илова қилинган регламентни кўриб чиқиш;
мазкур Қонуннинг 13-моддасида кўрсатилган давлат органлари билан келишилган ҳолда митинг, йиғилиш ва намойишлар ўтказишга рухсат бериш, тақиқлаш ёки мазкур Қонунга мувофиқ, уни ўтказиш шартларини ўзгартириш тўғрисида қарор қабул қилиш;
ижтимоий фаоллик шакли ва унинг иштирокчилари сонидан келиб чиққан ҳолда, мазкур Қонун талабларига мувофиқ митинг, йиғилиш ва намойишлар ўтказилишида ташкилотчига ёрдам бериш мақсадида ўзининг ваколатли вакилини тайинлаш;
мазкур Қонуннинг 14-моддасида баён этилган талабларидан келиб чиққан ҳолда, фуқароларга митинг, йиғилиш ва намойишлар ўтказиш учун жой ажратиш.
7-модда. Ички ишлар органларининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари
Ички ишлар органлари қуйидаги ҳуқуқларга эга:
ташкилотчи ва иштирокчилардан митинг, йиғилиш ва намойишни ташкил этиш ва ўтказиш тартибига амал этилишини талаб қилиш;
ҳудуд (бино)ни тўлдиришнинг чегаравий меъёри бузилган ҳолларда митинг, йиғилиш ва намойишлар ўтказиш жойига шахсларнинг кириб-чиқишини тақиқлаш;
ташкилотчи ва иштирокчилар томонидан ушбу Қонун талабларига амал қилинмаган ҳолларда, шунингдек жамоат хавфсизлиги ва жамоат тартибига таҳдид солинганда ҳуқуқбузарларга нисбатан қонуний чоралар кўриш ҳамда митинг, йиғилиш ва намойишларни тўхтатиш ёки тугатиш бўйича чоралар қабул қилиш.
Ички ишлар органларининг мажбуриятларига қуйидагилар киради:
митинг, йиғилиш ва намойишлар иштирокчиларининг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилинишини таъминлаш;
портлаш хавфи бўлган, портловчи моддалар ва бошқа тақиқланган буюмларни аниқлаш мақсадида, митинг, йиғилиш ва намойишлар ўтказиладиган ҳудудни текшириш, уларни зарарсизлантириш ва бартараф этиш чораларини кўриш;
тақиқланган буюмларларни аниқлаш мақсадида митинг, йиғилиш ва намойиш ўтказиш жойига киришда иштирокчиларни шахсий текширувдан ўтказиш;
маҳаллий ижро этувчи хокимият органлари вакили ва Миллий гвардия бўлинмалари билан ҳамкорликда қонунда белгиланган тартибда жамоат хавфсизлигини ва жамоат тартибини таъминлаш.
8-модда. Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси бўлинмаларининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси бўлинмалари қуйидаги ҳуқуқларга эга:
ҳудуд (бино)ни тўлдиришнинг чегаравий меъёрлари бузилган ҳолларда митинг, йиғилиш ва намойишлар ўтказиш жойига шахсларнинг кириб- чиқишини тақиқлаш;
ташкилотчи ва иштирокчилар томонидан мазкур Қонун талабларига амал қилинмаган ҳолларда, шунингдек жамоат хавфсизлиги ва жамоат тартибига таҳдид солинганда ҳуқуқбузарларга нисбатан қонуний чоралар кўриш ҳамда митинг, йиғилиш ва намойишларни тўхтатиб туриш ёки тугатиш бўйича чоралар кўришда ички ишлар органларига ёрдам кўрсатиш.
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси бўлинмаларининг мажбуриятларига қуйидагилар киради:
тақиқланган буюмларни аниқлаш мақсадида митинг, йиғилиш ва намойиш ўтказиш жойига киришда иштирокчиларни шахсий текширувдан ўтказиш;
ички ишлар органлари ҳамда бошқа манфаатдор органлар ва идоралар билан ҳамкорликда митинг, йиғилиш ва намойишлар ўтказиш давомида хавфсизлик ва жамоат тартибини, шунингдек, уларни ўтказишда қонунга амал қилинишини таъминлаш.